Īrgandõks / Suggimizt / 2018

8. septembrī 16.00 Rīgas Latviešu biedrībā, Merķeļa ielā 13, notiks Somugru kultūras diena, aktualizējot Igaunijas un Latvijas simtgadi, kā arī parādot somugru tautu daiļradi kā avotu profesionālajai koru mākslai mūsdienās. Galvenais notikums būs kamerkora Collegium Musicale (Igaunija) uzstāšanās, kas ietverta kocertturnejā “Pa aizmirsto tautu ceļiem”. 7. septembrī koris sniegs koncertu Dundagā un 9. septembrī Salaspilī – vietās, kas vēsturiski saistītas ar lībiešu kultūru.

Asociācija Fenno-Ugria (Igaunija) un kamerkoris Collegium Musicale, diriģents Endriks Iksveravs (Endrik Üksvärav), par godu Igaunijas simtgadei ir sagatavojuši veltījumu citām somugru tautām – izcilā igauņu komponista Veljo Tormisa (1930-2017) kora mūzikas ciklu “Aizmirstās tautas”, piedāvājot to savā koncertturnejā. Kamerkoris Collegium Musicale ir ļoti populārs Igaunijā un daudzkārt apbalvots prestižos starptautiskos konkursos.  Koncertā “Pa aizmirsto tautu ceļiem” kamerkoris izpildīs gan cikla daļu “Lībiešu mantojums”, gan veltījumus somugru tautām, gan arī dziedās kopā ar Latvijas lībiešu apdzīvoto vietu mūzikas kolektīviem (piemēram, Dundagā viesi muzicēs kopā ar Dundagas Kultūras pils jaukto kori  diriģentes Daces Šmites vadībā). Latvijai, jo īpaši jubilejas gadā, ir svarīgi godināt arī savas otras pamattautas – lībiešu – seno kultūru, uzsverot tās saglabāšanas iespējas, kā arī aktualizēt tās izpausmes veidus mūsdienu mākslā.

Sarīkojumā Rīgā notiks priekšlasījumu pēcpusdiena “Somugru tautu kultūra – avots koru mūzikai mūsdienās”, kurā piedalīsies goda viesi un lektori no Igaunijas, Somijas, Igaunijas un Latvijas. Svētku noslēgumā visus priecēs deju sarīkojums “Līvu danči – latvju danči”.

Kamerkora Collegium Musicale koncerti ir Igaunijas simtgades kultūras programmas dāvana Latvijai simtajā dzimšanas dienā. Somugru kultūras dienu rīko Rīgas Latviešu biedrība (Latvija), Līvõd Īt /Līvu (lībiešu) savienība (Latvija), asociācija Fenno-Ugria (Igaunija), kamerkoris Collegium Musicale (Igaunija) sadarbībā ar somugru tautu valstu vēstniecībām Latvijā (Igaunija, Somija, Ungārija).