Īrgandõks / Suggimizt / 2022

6. februāris šogad ir diena, kad Latvijas pamatiedzīvotāji svin Meteņus pēc senajām tradīcijām. Šī diena iezīmē pavasara sākumu, un laikos, kad lībiešu galvenais iztikas avots bija jūras zveja, zvejnieki sanāca kopā, lai vienotos par laivu komandu sastāvu un citiem ar zvejas sezonu saistītiem jautājumiem. Meteņu dienas izpriecās lībiešu ciemos galvenā loma bija sievietēm – viņas, skaisti apģērbušās, gāja ķekatās, dziedāja un dejoja. Kristieši Meteņus atzīmē septiņas nedēļas pirms Lieldienām – šogad 27. februārī. Tūlīt pēc tiem sākas lielais gavēnis.

 

Lībiešu ķekatnieks dzērves kostīmā. Vaide, 1928. gads.
Ferdinanda Linnusa foto. Attēls no Igaunijas Nacionālā muzeja fotokolekcijas (ERM Fk 475:42)

 

Kolkā Meteņdienas svinībās būs iedzīvinātas daudzas senās tradīcijas. 5. februārī pulksten 17.00 no lielā “Citro” veikala sāksies skanīgs ķekatu gājiens cauri Kolkai kopā ar ansambli “Laula”. Ķekatnieki dosies līdz Tautas namam, kur būs lielais ugunskurs un silta tēja. 5. un 6. februārī visi aicināti uz pastaigu taku “Atrodi tautasdziesmu”. Interesantais ceļojums sākies pie Tautas nama afišu stenda.

 

Kolkas pasākuma afiša

 

Meteņdienu atzīmēs arī Ventspilī. 5. februārī no pulksten 12.00 līdz 16.00 Ventspils Kultūras centrs sadarbībā ar Ventspils Piejūras brīvdabas muzeju aicina apmeklēt senos pavasara gaidīšanas svētkus. Muzeja brīvdabas teritorijā varēs mēroties spēkiem ragaviņu šļūkšanas turnīrā, sniega bumbu velšanā, maisu mešanas sacensībās, kurmju dzīšanas meistarklasēs un citās izdarībās, tāpat varēs uzzināt, kā svinēt senču tradīcijas. Būs arī ugunskura vieta, kur sasildīties, atvilkt elpu un cept līdzi paņemtos labumus.