Īrgandõks / Suggimizt / 2018

DIGITALIZĒTI VIDEO, KAS ATSPOGUĻO LĪBIEŠU SVĒTKUS NO 1989. LĪDZ 2014.GADAM

Agnese Treimane, Latvijas Kultūras akadēmijas lektore

23/01/2018

Noslēdzies „Līvu (lībiešu) savienības „LĪVÕD ĪT” ” iniciētais un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītais projekts “Lībiešu tradīcijas ceļš no Latvijas neatkarības līdz Latvijas simtgadei (notikumu video apskats par periodu no 1989. līdz 2014.gadam)”, kas tapis sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku un Latvijas Kultūras akadēmiju. Projekta rezultāti skatāmi atjaunotajā portālā www.livones.net.

Projekts aizsākts 2014.gadā, kad tika digitalizētas 25 videokasetes, kuru saturs bija Lībiešu svētki, ko iemūžinājis lībietis Imants Rūdolfs Petravis-Zariņš. Viņa aizraušanās visu mūžu ir bijusi audiovizuālā māksla, un viņš pašaizliedzīgi daudzu gadu garumā filmējis dažādas lībiešu kopienas dzīves norises, tostarp Lībiešu svētkus. Projekta ietvaros veikta intervija ar autoru, kas arī redzama jaunatklātajā portālā.

Lēmums par materiāla digitalizēšanu un apstrādi pieņemts, domājot par vajadzību popularizēt mūsdienu lībiešu tradīcijas un notikumus dažādos formātos, tostarp vizuāli, un padarīt informāciju pieejamu un viegli uztveramu dažādos avotos. Video materiāla stiprā puse ir tā, ka tas spēj notvert tradīcijas procesuālo pusi un spilgti parādīt tradīcijā (svētkos) iesaistītos. Projekta mērķis bija izveidot lībiešu kā mazas tautas kultūru un tradīcijas atspoguļojošu un izglītojošu, reizē popularizējošu materiālu.

Projekts “Lībiešu tradīcijas ceļš no Latvijas neatkarības līdz Latvijas simtgadei”.

Projekts noslēdzies 2018.gadā. Tā rezultāts ir īsi video sižeti no Lībiešu svētkiem 25 gadu garumā, kas spilgti raksturo lībiešu dzīvi, kultūru, tradīcijas, sasniegumus, svētku svinēšanu Latvijas neatkarības periodā ar aprakstiem latviešu un angļu valodā. Šie video vienkāršā veidā parāda jebkuram interesentam lībiešu kopienu un tās svētkus mūsdienās.  Video īpašā vērtība slēpjas tajā, ka tas ir paša lībiešu kopienas locekļa vienkāršs redzējums uz savu kopienu, cilvēkiem, svētkiem.

Rezultāti apskatāmi: http://www.livones.net/lv/kratuve/livu-svetku-video/ Pieejamais materiāls tiks papildināts un paplašināts.

Kā zināms, Lībiešu (līvu) svētki notiek katru gadu augusta pirmajā sestdienā Mazirbē. Pirmie svētki norisinājās 1989.gadā un kopš tā laika kļuvuši par ikgadēju pasākumu, kas pulcē lībiešus vienuviet. Svētku tradīcijas aizsākšana saistāma ar Līvu savienības atjaunošanu, kas sakrita ar tā laika atmodas kustību. Šo savienību atjaunoja 1988. gada 26. novembrī. Gadu vēlāk tika nolemts atzīmēt Līvu tautas nama uzcelšanas 50 gadu jubileju. Tas notika 5. un 6. augustā Mazirbē pie Lībiešu tautas nama, kopš tā laika vieta un laiks – augusta pirmā nedēļas nogale – palikuši nemainīgi. Pirmie svētki bija unikāli, jo pēc 50 gadu pārtraukuma Mazirbē pulcējās lībieši, somi, igauņi un citi viesi, pēc ilgiem gadiem satikās radi un draugi. Par svētkiem: https://www.facebook.com/livodpivad/