Īrgandõks / Suggimizt / 2009

SVEICIENS LĪBIEŠU KAROGA DIENĀ!

Gundega Blumberga

15/11/2009

Lībiešu karoga – zilibaltizaļā lībiešu zemes simbola – atklāšanas svētki notika 1923. gada 18. novembrī, un kopš tā laika šajā dienā tiek atzīmēta Lībiešu karoga diena. Tradīcija pēc Līvõ kultūr sidām ierosmes tika atjaunota 1998. gadā.

Lībiešu karoga diena iezīmīga arī ar to, ka karoga atklāšanas svētkos, kuri notika Mazirbē, mācītājmuižā, pirmo reizi tika nodziedāta lībiešu himna un pirmo reizi izskanēja arī karogam veltītā „Karoga dziesma” (Plagā loul).

1998. gada 18. novembrī sadarībā ar Lībiešu draugu biedrību Lībiešu karoga diena tika atzīmēta Tallinā, restorānā „Kloostri Ait”, kurā ilgus gadus notika dažādi ar somugru tautu kultūru saistīti pasākumi. Programmā bija filmas „Mani lībieši” demonstrācija, lībiešu dzejas izlases „Ma akūb sīnda vizzõ, tūrska!” prezentācija, kā arī Ullas Ernštreites un Julgi Staltes uzstāšanās ar lībiešu dziesmām un dzejoļiem.

Lībiešu karogs. Attēls: Zane Ernštreite.

Kopš tā laika Lībiešu karoga diena tiek atzīmēta katru gadu. Līvõ kultūr sidām par godu šai dienai pasniedz ceļojošo balvu – Lībiešu draugu biedrības Latvijas nodaļas vadītājas Noras Ikstenas dāvāto Ernesta Brastiņa kokā griezto naudas pūķi – tam kultūras centra biedram, kurš aizvadītajā gadā devis vislielāko ieguldījumu lībiešu kultūras labā. Šogad balvu saņēma Valts Ernštreits par veikumu portāla livones.lv pārveidē.