Īrgandõks / Suggimizt / 2009

FILMAS PAR LĪBIEŠIEM BALTAJĀ NAKTĪ

Zane Ernštreite

10/09/2009

2009. gada 12. septembrī no plkst. 20.00 līdz pat diviem naktī pasākuma “PIKNIKS: iluzorās vīzijas” (īsfilmu kinoteātri) ietvaros pie NicePlace veikaliņa Vecrīgā, Laipu ielā 5, aicinām noskatīties trīs dokumentālās filmas par lībiešiem un viņu dzīves telpu.

Režisoru Vēri, Vista, Mosolainena, Nomberga Igaunijas televīzijā veidotā filma „Liivirannal” (Lībiešu krastā, 1966) būtībā ir pirmā lībiešiem veltītā filma (ja neņem vērā 1935. gada etnogrāfiskās ekspedīcijas materiālus) un tiks demonstrēta ar Valta Ernštreita sinhrono tulkojumu.

Andra Slapiņa diplomdarbs (Vissavienības Valsts kinematogrāfijas institūtā) dokumentālā filma „Līvu dziesmas” (1976). Ar šo filmu režisors aizsāka izzūdošo tradīciju (un tautu) iemūžināšanu, un tā ir pirmā lībiešiem veltītā filma Latvijā.

NP veikals logoMāras Zirnītes filma „Aizslēgtais krasts” (2009) ir ceļojums laikā – tā aizved uz Lūžņu jeb lībiski – Lūž kilā un vēlreiz ļauj izdzīvot laiku, kad 20. gs. sākumā te bija viens no divpadsmit Baltijas jūras lībiešu zvejniekciemiem. Gadsimta beigās Lūžņa vairs nebija ciems. Vienīgi autobusa pietura, no kuras viens ceļš veda uz vārdā nenosauktu raķešu bāzi, bet otrs pavēra ainavu ar zemē gulošu mājas jumtu. Meža vidū slējās grandiozs kosmiskās novērošanas lokators un militāristu pilsēta Zvjozdočka. Tomēr 1980. gados Lūžņās vēl varēja uzklausīt pamatiedzīvotājus – Lizeti Švanenbergu, Alvīni un Ernestu Mūrniekus.

Kopējais filmu garums 90 min., filmas tiks demonstrētas cikliski – ar sākumu plkst. 20.00, 22.00 un pusnaktī – 24.00.

Paldies par iespēju demonstrēt filmas sakām Mārai Zirnītei (Latvijas mutvārdu vēstures pētnieku asociācija „Dzīvesstāsts”), Jānim Dambītim (SIA „Kolkasrags”), Starptautiskajai lībiešu draugu biedrībai un Līvõ kultūr sidām (Lībiešu kultūras centram), bet par ideju – Gintai Ernštreitei.