Livones.net
Somugru tautu festivāls
18/09/2015
livones.net

26. un 27. septembrī Rīgā, Turaidā un Kolkā notiks Somugru tautu festivāls. Tā pirmā diena risināsies Rīgas Latviešu biedrībā, bet otrā – Turaidā un Kolkā, vietās, kuras vēsturiski saistītas ar lībiešu kultūru.

Svētku norises būs daudzveidīgas – paredzēti priekšlasījumi, izstādes, mūzikas un deju sarīkojumi, izzinošas dabas takas un kultūrvēsturiskas ekspozīcijas, dokumentālu filmu programma.

Festivāla pirmajā dienā, 26. septembrī, plkst. 10.00 Rīgas Latviešu biedrībā notiks Somugru tautu kultūras svētku svinīga atklāšana, tai sekos priekšlasījumi par somugru valodu un tradicionālās kultūras tēmām. To autori: Jānošs Pustai (János Pusztay), Rietumungārijas Universitāte (Ungārija), Kata Kubīņi (Kata Kubínyi), Etveša Lorānda Universitāte (Ungārija), Riho Grintāls (Riho Grünthal), Helsinku Universitāte (Somija), Marju Keivupū (Marju Kõivupuu), Tallinas Universitāte (Igaunija), Janīna Kursīte Pakule, Latvijas Universitāte (Latvija) un vairāki lektori no biedrības Fenno-Ugria (Igaunija). 18.00 paredzēts somugru tautu mūzikas un deju sarīkojums, kurā piedalīsies Igaunijas mazākumtautību (Fenno-Ugria) un lībiešu folkloras kopas (Latvija). Pasākuma laikā tiks demonstrētas dokumentālās filmas par somugru tautu tradicionālo dzīvesveidu, interesenti varēs aplūkot gleznu un fotogrāfiju izstādes. Sarīkojuma darba valoda – angļu un krievu. To organizē: Rīgas Latviešu biedrība, B/O Fenno-Ugria (Igaunija), Līvõd Īt sadarbībā ar somugru tautu vēstniecībām Latvijā (Igaunija, Ungārija, Somija), Turaidas muzejrezervātu un Kolkas pagasta pārvaldi.

27. septembrī Turaidas muzejrezervātā notiks Vidzemes lībiešu diena. Tajā plānoti priekšlasījumi par Vidzemes lībiešu kultūras mantojumu, ungāru valodas un kultūras jautājumiem, kā arī udmurtu tradicionālās kultūras krājumu Igaunijas Tautas muzejā. Pasākumu kuplinās arī folkloras kopas no Latvijas un Igaunijas, kas muzikāli sniegs priekšstatu par somugru tautu kultūras bagātībām. Svētku laikā tiks prezentēts Turaidas muzejrezervāta sagatavotais katalogs „Baltu un Baltijas somu senlietas Turaidas muzejrezervāta krājumā 10.–13. gs.”.

27. septembrī Kolkā būs Kurzemes lībiešu diena, kurā varēs ieskatīties Ziemeļkurzemes lībiešu ciemu dzīvē laiku ritumā, lībiskajā un latviskajā, tiks iepazītas Kolkas dabas takas, objekti, leģendas, cilvēki, lībiešu kultūrvēsturisko priekšmetu ekspozīcija u.c. Svētku izskaņā – dziesmas un sadancošana somugru garā kopā ar Kurzemes lībiešiem  un Igaunijas somugru mazākumtautību folkloras kopu dalībniekiem.

22/09
2001. gada 22. septembrī Krimuldā atklāta piemiņas zīme Kaupo.
23/09
1926. gada 23. septembrī dzimusi lībiešu dziesmu ansambļa „Līvlist” ilggadējā diriģente Ārija Mauriņa (mirusi 2006. gadā).
23/09
1987. gada 23. septembrī dzimusi viens no Līvu fonda dibinātājām Linda Zonne.
25/09
1735. gada 25. septembrī dzimis mācītājs, lībiešu – vācu vārdnīcas autors Frīdrihs Kristians Ludvigs (miris 1811. gadā).
29/09
1884. gada 29. septembrī dzimis dzejnieks, Līvu savienības vecākais Didriķis Vālgamā (Volganskis-Valgums, miris 1968. gadā).
03/10
1995. gada 3. oktobrī Helsinkos atklāta lībiešu izcelsmes mākslinieku darbu izstāde „Līvõ kuņšt”.
08/10
1980. gada 8. oktobrī parakstīta iespiešanai pirmā lībiešu grāmata, kas Latvijā iznāca lībiešu trešās atmodas laikā – Pētera Damberga un Tenu Karmas „Lībiešu tautasdziesmas”.