Livones.net
Līvlist dzied Tallinas Vecpilsētas dienās
10/06/2015
Lāsma Sīle

No 30. maija līdz 6. jūnijam Tallinā notika tradicionālās XXXIV Tallinas Vecpilsētas dienas. To atklāšanas koncertos 30. un 31. maijā piedalījās Rīgas lībiešu dziesmu ansamblis “Līvlist”.

Iekļaujoties bagātīgajā svētku programmā, atklāšanas dienā “Līvlist” dziedāja tautas mūzikas programmu, repertuārā ietverot tradicionālās jūras dziesmas, ģimenes dziesmas, kā arī rotaļas. Svētdiena – baznīcu diena – bija veltīta garīgajai mūzikai. “Līvlist” bija atvēlēta centrālā skatuve pusstundu garai programmai vecpilsētas rātslaukumā. Programmu atklāja ar Lauri Ketunena un Dzintara Kļaviņa dziesmu “Mantojums”, un dziesmām, kur ikdienas solī un svētkos lūgta Dieva palīdzība – “Gana diena”, “Jaunā pāra svētīšana”, “Ziemā”, “Ceļinieks”. Par lībiešu garīgajām dziesmām cauri gadu desmitiem stāstīja ansambļa dalībnieki Zoja Sīle, Laila Niedre, Jēkabs Raipulis Ar īpašu sirsnību klausītāji uzņēma “Šūpļadziesmu” un dziedājumu no Dzintara Kļaviņa “Lībiešu mesas” ar tautasdziesmas vārdiem par sauli un olu, un ganiņu nodilušās vīzēs.

Lībiešu ansambļa vadītāja Linda Šarkova stāsta: “Šī bija lieliska iespēja ansambļa dalībniekiem parādīt lībiešus un dziesmas arī ārpus Latvijas, un laikam tā īsti pirms pašas uzstāšanās aptvērām pasākuma vērienu un atbildību. Paldies mūsu balstiem – ilggadīgiem ansambļa dalībniekiem, kuri ar savu pieredzi atbalstīja arī jaunos.”

Ansamblis saka vislielāko paldies Tallinas Latviešu biedrības pārstāvim, bijušajam ventspilniekam Žīgura kungam par nevainojami noorganizēto atbalstu pirms brauciena un viesmīlīgo uzņemšanu Tallinā. Paldies Ērikai Krautmanei, kura palīdzēja festivāla dalībniekiem lībiski dziedāto saprast igauņu valodā. Igaunijā jutāmies gaidīti, pateicoties Norberta kunga rūpēm un gādībai par nokļūšanu pareizajā vietā un laikā.

Ar Tallinas Vecpilsētas dienām ik gadu tiek atzīmēts vasaras sākums, un tās notiek jau kopš 1982. gada. Galvenā norises vieta ir vecpilsēta, kuras pagalmos, laukumos, ielās, kafejnīcās, vasaras alus dārzos ienāk mūzika, māksla, teātris. Rīgas lībiešu ansambļa „Līvlist” dalība Tallinas svētkos notika ar koncertorganizācijas AVE SOL atbalstu.

20/11
2002. gada 20. novembrī Renāte Blumberga aizstāv doktora disertāciju par tēmu „Etnogrāfiskie materiāli par lībiešiem Somijas avotu krātuvēs”.
24/11
1998. gada 24. novembrī pēc Lībiešu kultūras centra un starptautiskās Lībiešu draugu biedrības iniciatīvas ar Ministru prezidenta rīkojumu izveidota darba grupa valsts ilgtermiņa mērķprogrammas "Lībieši Latvijā" izstrādei.
26/11
1796. gadā 26 novembrī Miķeļtorņa Viļumos dzimis lībiešu dzejnieks, tulkotājs Jānis Princis vecākais (miris 1868. gadā).
26/11
1988. gada 26. novembrī Rīgā atjauno Līvu savienību ar nosaukumu „Lībiešu kultūras savienība” (Līvõd kultūr īt).
28/11
2014. gada 28. novembrī etnoloģe Renāte Blumberga saņem Baltijas Asamblejas balvu zinātnē.
05/12
1860. gada 5. decembrī Mazsalacā dzimis ārsts pirmais Lībiešu draugu biedrības Latvijā priekšsēdis Ādams Butuls (miris 1938. gadā).
10/12
1941. gada 10. decembrī dzimusi vēsturniece Ieva Neilande (mirusi 17.08.2006.), atjaunotās Līvu savienības pirmā vecākā.