Lībiešu institūts / Notikumi / 2021

23. jūnijs

LU Lībiešu institūts novēl visiem lustīgu līgošanu!

Svētku noskaņās LU LI dod arī iespēju aizpildīt krustvārdu mīklu.

16. jūnijs

Tartu sākās VIII Somugru tautu pasaules kongress. Knaššõ ja rikāzt sūomõ-ugrõd rovd mōīlma kongressõ!

Latvijas Valsts prezidents Egils Levits kongresa ievadā uzrunājis somugru tautas (video), izcēlis Latvijas somugrisko identitāti un minējis arī LU Lībiešu institūta devumu lībiešu kultūrtelpas kopšanā un uzturēšanā.

24. marts

LU Lībiešu institūts piedalās tiešsaistes demonstrāciju seminārā 

24. martā seminārā par digitālo humanitāro resursu izmantošanas iespējām LU Lībiešu institūts stāstīs par tā veidotajiem resursiem lībiešu valodai un kultūrai. https://fb.me/e/3oUv6VZoq

22. marts

UNGEGN Latvijas ziņojumā arī nodaļa par LU Lībiešu institūta veikto darbu lībiešu vietvārdu vākšanā

Apvienoto Nāciju organizācijas (ANO) Ģeogrāfisko nosaukumu ekspertu grupa (UNGEGN), gatavojoties UNGEGN 2. sesijai, ir saņēmusi Latvijas ziņojumu (Documents/Agenda item 4(a) / Report of Latvia), tajā iekļauta nodaļa par darbu, ko LU Lībiešu institūts veic, lai savāktu vietvārdus Latvijas pamatiedzīvotāju – lībiešu valodā.

Apvienoto Nāciju organizācijas (ANO) Ģeogrāfisko nosaukumu ekspertu grupa (UNGEGN)

Pirmā UNGEGN globālās darba grupas sanāksme

22. martā LU Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits piedalās ANO pamatiedzīvotāju valodu desmitgades (2022–2032) izveidošanas globālās darba grupas pirmajā sanāksmē. Mūsu mērķis ir dot iespēju visām pasaules pamatvalodām gūt pelnītu uzmanību.

18. marts

LU Lībiešu institūta pētniece Milda Dailidėnaitė prezentē par izaicinājumiem lībiesu valodas mācīšanā

Milda Dailidėnaitė piedalās 56. prof. Artura Ozola dienas starptautiskā zinātniskā konferencē tiešsaistē „Gramatika un valodas apguve”  ar prezentāciju Izaicinājumi lībiešu valodas mācīšanā, balstoties uz jusīva piemēriem.18.03.2021.

15. marts

LU Lībiešu institūta vadītāja pirmā oficiālā darba diena, pārstāvot Latvijas Republiku ANO Starptautiskās pirmiedzīvotāju valodu desmitgades (2022–2032) 

15. marts ir LU Lībiešu institūta vadītāja Valta Ernštreita pirmā oficiālā darbadiena, pārstāvot Latvijas Republiku ANO izsludinātās Starptautiskās pirmiedzīvotāju valodu desmitgades (2022–2032) Globālās darba grupas dalībnieka statusā.
Nākamo 3 gadu laikā V. Ernštreits izmantos pieredzi, kuru, pats būdams lībietis, ir guvis, nodrošinot Latvijas pirmiedzīvotāju – lībiešu – nākotni, lai padarītu stiprākas, ilgstpējīgākas un redzamākas visas pasaules pirmiedzīvotāju valodas. 15. martā sākas arī pirmās konsultatīvas tikšanās ar Austrumeiropas un Centrālāzijas valstu pirmiedzīvotāju pārstāvjiem, valodu pētniekiem un aktīvistiem un valsts institūcijām, lai noskaidrotu desmitgades globālajā rīcības plānā iekļaujamās prioritātes. Vairāk šeit.
May be an image of tekstā redzams '2022-2032 INTERNATIONAL DECADE OF Indigenous Languages 15-16 March 2021 Regional Consultations for the preparation of the Global Action Plan of the IDIL (2022-2032) for the Eastern Europe and Central Asia'

14. marts

LU Lībiešu institūts piedalās Igaunijas dzimtās valodas dienas pasākuma organizēšānā

2021. gada 14. martā – Igaunijas dzimtās valodas dienā – Igaunijas Republikas vēstniecība Latvijā sadarbībā ar LU Lībiešu institūtu un Dzimtās valodas biedrību (Igaunija) atzīmē Dzimtās valodas dienu un Rīgā dzīvojušā pirmā igauņu dzejnieka Kristjana Jāka Petersona 220 jubileju. Pasākumā, kas norisināsies igauņu valodā, varēs iepazīt K. J. Petersona dzīves gājumu un lībiešu literatūru, tostarp ieklausīties lībiešu dzejā triju mūsdienās lībiski rakstošo dzejnieku lasījumos un mūsdienu kamermūzikas koncertprogrammā “Kuolm randõ” (trīs krasti). https://fb.me/e/1aVKNkjC2

10. marts

LU Lībiešu institūts piedalās Liepājas Universitātes 27. starptautiskajā zinātniskajā konferencē “Aktuālās problēmas literatūras un kultūras pētniecībā”

Valts Ernštreits, Milda Dailidėnaitė, Annija Rošāne, Elvīra Kalniņa piedalās ar prezentāciju “Dažādu jomu datu integrācija kā iespēja starpnozaru pētījumu veikšanai: lībiešu modelis Liepājas Universitātes 27. starptautiskajā zinātniskajā konferencē “Aktuālās problēmas literatūras un kultūras pētniecībā” digitālo humanitāro zinātņu panelī “Humanitāro zinātņu digitālie resursi: pieredze un sadarbība”. Pilna konferences programma pieejama šeit.

Valts Ernštreits runā par LU Lībiešu institūta veidotajiem lībiešu valodas resursiem demonstrāciju seminārā un diskusija par humanitāro zinātņu digitālo resursu pielietojumu, kas noris Liepājas Universitātes 27. starptautiskajā zinātniskajā konferences laikā. Darba kārtība.

4. marts

LU Lībiešu institūts piedalās diskusijā par pirmiedzivotāju jautājumiem – 2.diena.

LU Lībiešu institūts piedalās ANO Pastāvīgajā forumā pamatiedzīvotāju lietās un otrajā dienā Valts Ernštreits veic uzrunu par lībiešiem.

3. marts

LU Lībiešu institūts piedalās diskusijā par pirmiedzivotāju jautājumiem.

LU Lībiešu institūts piedalās diskusijā ANO Pastāvīgajā forumā pamatiedzīvotāju lietās.

24. februāris

LU Lībiešu institūta pētnieka Ulda Baloža grāmata “Lutsi kiele lementar = Ludzas igauņu valodas ābece” – 2020. gada izcilākā grāmata humanitāro zinātņu jomā Latvijas Universitātē.

LU Lībiešu institūta pētnieks Uldis balodis saņem suminājuma rakstu no Latvijas Universitātes par savu grāmatu, kuras izstrāde ilga vairākus gadus, ieskaitot PostDoc laiku un vēl pēc tam. Februāra beigās tā tika atzīta par Latvijas Universitātes 2020. gada labāko grāmatu sociālajās zinātnēs.

22. februāris 

Dalība konferencē “Baltijas onīmi: no sendienām līdz mūsdienām” 

Valts Ernštreits un Annija Rošāne piedalījās Akadēmiķa J. Endzelīna 148. dzimšanas dienas atceres starptautiskajā zinātniskajā konferencē “Baltijas onīmi: no sendienām līdz mūsdienām” ar prezentāciju “Pētera Damberga lībiešu vietvārdu vākums”. Konferences programma.

21. februāris

Projekta “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu” noslēguma koncerts

Dzimtās valodas dienā, 2021. gada 21. februārī, plkst. 16.00 tiešsaistē Zoom platformā bija projekta “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu” noslēguma koncerts. Klausītājiem un skatītājiem bija iespēja dzirdēt dziesmas autoru izpildījumā un ieklausīties sarunās par projekta tapšanas gaitu, lībiešu valodas situāciju un lomu mūsdienās. UNESCO preses relīze šeit un šeit. Facebook pasākums.
Par šo un citām UNESCO Starptautiskajām dienām vairāk var uzzināt Gada plānotājā.

19. februāris

LSM par “Lībiešu valodai nepieciešama reanimācija”. Aicinām glābt Eiropā apdraudētāko valodu.

Saruna LTV Ziņu Dienestā par lībiešu valodu un par Starptautisko dzimtās valodas dienu ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas pārstāvi Beāte Lielmane un LU Lībiešu institūta vadītāju Valtu Ernštreitu.

Diskusija par KPR attīstības programmas 2021–2027 rīcības virzieniem un rīcībām (tiešsaistē)

Kurzemes plānošanas reģiona attīstības programmas 2021–2027 izstrādes diskusijā LU Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits par Kurzemes valodas un nemateriālā mantojuma saglabāšanu un izmantošanu, kultūras pieejamību reģionos un digitālo resursu izmantošanu.

12. februāris

Publicēta septītā dziesma projektā “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu!”

Publicēta septītā dziesma projektā “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu!” – Mis kītõbõd lūomõd. Izpilda Julgī Stalte (dziesmas autore) un viņas bērni – Lelū Stalte, Anna Kī Stalte. Projekts tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) atbalstu. Vairāk par projektu šeit. Visu oriģināldziesmu atskaņošanas saraksts atrodams šeit. Mūziķiem, koriem vai personīgai lietošanai dziesmu vārdi un notis ir pieejamas šeit.

9. februāris

Publicēts LU Lībiešu institūta pētnieka Valta Ernštreita raksts par debespušu nosaukumiem lībiešu valodā.

Debespušu nosaukumi lībiešu valodā. Attēls: Uldis Balodis

5. februāris

Publicēta sestā dziesma projektā “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu!”

Publicēta sestā dziesma projektā “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu!” – Ūomõg um. Izpilda Ulla Frasere (dziesmas autore) un Ģirts Gailītis. Projekts tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) atbalstu. Vairāk par projektu šeit. Visu oriģināldziesmu atskaņošanas saraksts atrodams šeit. Mūziķiem, koriem vai personīgai lietošanai dziesmu vārdi un notis ir pieejamas šeit.

3. februāris

Mēneša priekšmets – Lielirbes ciema iedzīvotāju deklarācijas Lielirbes skolas pārzinei.

Baibas Šuvcānes raksts. Rakstā var uzzināt iemeslu kādēļ šādas deklerācijas vispār tika rakstītas.

30. janvāris

Pēc LU Lībiešu institūta ierosinājuma Braila alfabēts arī Ludzas igauņu valodai!

Vēlreiz pateicamies Harisam Moubrijam!

29. janvāris

LU Lībiešu institūta pētnieks Uldis Balodis nominēts Latgales kultūras balvai “Boņuks 2020” par “Ludzas igauņu valodas ābeci”.

Raksts portālā lakuga.lv latgaliešu valodā.

Publicēta piektā dziesma projektā “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu!”

Publicēta piektā dziesma projektā “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu!” – Lugūd. Izpilda Julgī Stalte (dziesmas autore) un viņas bērni – Lelū Stalte, Anna Kī Stalte, Kārlis Oskars Stalte. Projekts tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) atbalstu. Vairāk par projektu šeit. Visu oriģināldziesmu atskaņošanas saraksts atrodams šeit. Mūziķiem, koriem vai personīgai lietošanai dziesmu vārdi un notis ir pieejamas šeit.

28. janvāris

Valsts prezidents atbalstījis virkni LU Lībiešu institūta priekšlikumu topošajam “Latviešu vēsturisko zemju likumam”.

Valsts prezidents Egils Levits ir nosūtījis Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisijai savu viedokli par otrajam lasījumam iesniegtajiem priekšlikumiem likumprojektam “Latviešu vēsturisko zemju likums” un atgādina par likumprojekta pamatprincipiem, kas būtu respektējami likumprojekta apspriešanā.

27. janvāris

LR3 “Rīta regtaims” ceturtais stāsts – Vai zini, kādēļ lībiešu svētki tiek svinēti augusta pirmajā sestdienā?

LU Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits stāsta par Mazirbes Lībiešu tautas nama celšanu, šī nama likteni vēstures gaitā un Lībiešu svētku rašanos.

25. janvāris

Pirmo reizi ir izveidots lībiešu valodas braila alfabēts!

Brīvprātīgais, kurš radījis šo darbu, ir Hariss Moubrijs (Harris Mowbray) – students no Kalifornijas, kurš ir veidojis dažādas braila rakstu sistēmas minoritāšu valodām visā Eiropā, Āfrikā un Ziemeļamerikā. Pašlaik viņš studē starptautiskās attiecības, bet strādā ar vietējo Amerikas pirmiedzīvotāju tautu, veicot ar valodniecību saistītus darbus. Pēc braila rakstu sistēmas izveides šai tautai, H. Moubrijs sapratis, ka daudzām valodām visā pasaulē nav braila rakstu sistēmas, kaut arī tā ir viegli izveidojama. Viņa mērķis pandēmijas laikā ir izmantot savu laiku lietderīgi, palīdzot pēc iespējas vairāk cilvēkiem. Paldies, Harrisam Moubrijam par ieguldījumu Eiropas visapdraudētākajā pamatiedzīvotāju valodā – lībiešu valodā.

22. janvāris

Publicēta ceturtā dziesma projektā “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu!”

Publicēta ceturtā dziesma projektā “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu!” – Ku ma randõ lǟb. IzpildaUlla Frasere (dziesmas autore) un Ģirts Gailītis. Projekts tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) atbalstu. Vairāk par projektu šeit. Visu oriģināldziesmu atskaņošanas saraksts atrodams šeit. Mūziķiem, koriem vai personīgai lietošanai dziesmu vārdi un notis ir pieejamas šeit.

21. janvāris

Atvērta reģistrācija trešajai Lībiešu vasaras universitātei (LSU 2021)

LSU2021 notiks Kuoštrõg (Košragā), Latvijā no 30. jūlija līdz 8. augustam, un tā ir lieliska iespēja maģistrantiem / doktorantiem un pētniekiem sākt vai turpināt apgūt lībiešu valodu, piedalīties pētniecības darbnīcās, uzzināt vairāk par lībiešiem, viņu vēsturi un kultūru, kā arī likt pamatus turpmākai sadarbībai pētniecības projektos. Plašāku informāciju un reģistrācijas veidlapu var atrast šeit.

20. janvāris

LR3 “Rīta regtaims” trešais stāsts – Vai zini, ka mēs katrs mazliet protam runāt lībiski?

Lībiešu valoda ir ieplūdusi latviešu valodā un lielā mērā noteikusi, kāda tā ir mūsdienās – gan to, ka latviešu valodā uzsvars ir uz pirmās zilbes, gan to, ka daudzu mūsu ikdienā lietoto vārdu saknes ir lībiešu valodā. Arī paši lībieši ir atstājuši nozīmīgas pēdas Latvijas kultūrā – lībiskas saknes ir gan Baumaņu Kārlim, gan Jānim Erenštreitam, Ingai Ābelei un Krišjānim Kariņam. Stāsta LU Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits.

18. janvāris

LU Lībiešu institūts saņem atbalstu “Apvārsnis 2020” apakšprogrammā lībiešu mantojuma iedzīvināšanas iespēju izpētei.

Latvijas Universitātes Lībiešu institūts (Latvija) kopā ar projekta partneriem no Greningenas Universitātes (Nīderlande), Tartu Universitātes (Igaunija) un Falmutas Universitātes (Apvienotā Karaliste), kas ir arī projekta vadošais partneris, saņēmis atbalstu starptautiskā projektu konkursā “Kultūras mantojums, identitāte un perspektīvas: reaģējot uz pārmaiņām sabiedrībā” (Cultural Heritage, Identities & Perspectives: Responding to Changing Societies), ko organizē Eiropas kopējās starptautiskās plānošanas iniciatīva (SPI) “Kultūras mantojums”. Projektu uzsaukumā “Kultūras mantojums, identitāte un perspektīvas” dažādi starptautiskie konsorciji iesniedza 90 starpdisciplināru pētījumu priekšlikumus, no kuriem finansējums piešķirts tikai 6 projektiem.

15. janvāris

Publicēta trešā dziesma projektā “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu!”

Publicēta trešā dziesma projektā “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu!” – Tējizt. Izpilda Julgī Stalte (dziesmas autore) un viņas bērni – Lelū Stalte, Anna Kī Stalte. Projekts tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) atbalstu. Vairāk par projektu šeit. Visu oriģināldziesmu atskaņošanas saraksts atrodams šeit. Mūziķiem, koriem vai personīgai lietošanai dziesmu vārdi un notis ir pieejamas šeit.

13. janvāris

LR3 “Rīta regtaims” otrais stāsts – „Vai zini, kādēļ somi, igauņu un lībieši ceļas kājās pie vienas un tās pašas melodijas?”

Par to, kā somu komponista Fredrika Paciusa komponētā dziesma kļuva par somu, tad  igauņu un lībiešu himnu un arī par to, ko simbolizē trīs krāsas – zilā, baltā un zaļā – lībiešu karogā, stāsta LU Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits.

8. janvāris

Mēneša priekšmets – fotogrāfija ar Viktoru Bertholdu — lībieti, zvejnieku un dziednieku

Fotogrāfija no B. Šuvcāne arhīva. 2021. gada 16. janvārī pieminam Viktoru Bertholdu 100 gadu jubilejā. Vairāk šeit.

6. janvāris 

LR3 “Rīta regtaims” – “Vai zini, ka apdraudētākā valoda Eiropas Savienībā atrodama Latvijā?”

No 4. janvāra Latvijas Radio 3 pārraidē „Rīta regtaims” skan jauna izzinoša rubrika „Vai zini?”, kurā trešdienās klausāmi arī stāsti par lībiešiem! Pirmajā stāstā rodama atbilde uz jautājumu “Vai zini, ka apdraudētākā valoda Eiropas Savienībā atrodama Latvijā?” Par lībiešu valodas vēsturi un šodienu stāsta lībiešu valodnieks, LU Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits, kurš ir arī tulks un dzejnieks un viens no portāla livones.lv veidotājiem.

900 sekundēs – LU Lībiešu institūts aicina dziedāt līdzi un apgūst lībiešu valodu

Valts Ernštreits un Annija Rošāne stāsta par projektu “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu!”, lībiešu ceļu uz UNESCO un pirmiedzīvotāju valodu desmitgadi.

Publicēta otrā dziesma projektā “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu!”

Publicēta otrā dziesma projektā “Dziedi līdzi un mācies lībiešu valodu!” – Vērmõd. Izpilda Ulla Frasere (dziesmas autore) un Ģirts Gailītis. Projekts tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) atbalstu. Vairāk par projektu šeit. Visu oriģināldziesmu atskaņošanas saraksts atrodams šeit. Mūziķiem, koriem vai personīgai lietošanai dziesmu vārdi un notis ir pieejamas šeit.